ONLINE
RANDEVU

Neden Araçlara Chip Tuning Yapılabiliyor?

  • by Editör
  • 03 Aralık 2021

Chip tuning, aracın motor beyni içerisinde fabrikasyon olarak yüklü bulunan yazılımda değişiklik yapılması işlemidir.

Araç yazılım uygulaması konusuna değinmeden önce “ECU” kelimesinin tanımlanması doğru olacaktır. ECU: aracın motorunda ve diğer parçalarında bulunan birtakım sensörlerin göndermiş olduğu verilerin yorumlanmasını gerçekleştiren ve bu veriler ışığında içerisinde bulunan yazılım doğrultusunda motorun yönetilmesi görevini yapan parçadır. Bu yönü itibariyle bilgisayara benzetmek mümkündür. ECU sayesinde motorun tüm parçalarının uyum içerisinde düzgün çalışması sağlanabilmektedir. Uyumlu çalışmanın sağlanabilmesi için ECU, içerisinde birçok parametre barındırır. İçerisinde bu parametrelerin yer aldığı yani harita bölümü dediğimiz bir yazılım mevcuttur.

 

Gaz pedalı pozisyonu, motora giren oksijen miktarı, turbo basıncı, motor yük durumu, hava sıcaklığı gibi yüzlerce değişken duruma göre yakıt enjeksiyonunun planlaması aracın yazılımında yer almaktadır.

Araçların yazılımı üreticiler tarafından geliştirildiği aşamada birçok parametre gözetilir. Bu parametreler başlıca şunlardır;

-Yakıtın Oktanı veya Setan Sayısı

-Güç

-Tork

-Yakıt tüketimi

-Servis aralığı

Bu parametreler arasındaki denge ayarlanırken araç üreticilerinin birinci önceliği genellikle güç ve tork değildir. Araç üreticileri araç yazılımını oluştururken ürün gamında yer alan motor varyasyonlarının yanı sıra; araçlarını tüm dünya genelinde kullanılmak üzere ürettiği için, servis bakımı gecikmesi ve düşük kaliteli yakıta tölerans sağlayabilmek için genellikle kısılmış bir araç yazılım haritasına sahiptir. Bu da chip tuning işlemi ile araç yazılımının yeniden ayarlanarak motorun performansının arttırılmasını mümkün kılar. Örneğin benzin ve havanın karışım oranı ( Air Fuel Ratio-AFR ) stok yazılımda performans kaybına neden olabilecek şekilde katalitik konvertörü sıcak tutmak amacıyla zengin karışımda ayarlanabilmektedir. Benzinin tam yanması için bu oran Stokiyometrik oran ile örtüşecek şekilde ayarlanması durumunda performansta artış ve yakıtta tasarruf olacaktır.

Sonuç olarak yukarıda bahsedilen bilgiler doğrultusunda, kaliteli bir yazılım firması tarafından geliştirilen yazılımlarda; motorun kapasitesi dahilinde chip tuning ile güç artışı yazılımı uygulanması araca herhangi bir zarar vermeyecektir. Ecumasters bünyesinde her araca özel yazılımlar geliştirilmekte ve chip tuning yapılırken motorun kapasitesi dahilinde güç artışı sağlanmaktadır.

Konu hakkında detaylı araştırma verileri ve bilgi için bayilerimize ulaşabilirsiniz.

Kazasız sürüşler dileriz.

 
#
Tamam